Training and Workshops

Primary Debating Workshops

Unfortunately we won't be able to run this program in 2020, but we'll certainly be back next year with workshops all around the state in Terms 1 and 2. Below is the information for the days that either ran or were planned but had to be cancelled so that you can see the general shape of how things run and what might be on offer near you next year. Sorry for the bad news and hope to see you back out there in 2021!

Hunter/Central Coast (download application form here)

Monday 10 February @ Edgeworth Public School
Tuesday 11 February @ Valentine Public School
Wednesday 12 February @ New Lambton South Public School
Thursday 13 February @ Ashtonfield Public School
Friday 14 February @ The Junction Public School
Monday 17 February @ Singleton Heights Public School
Tuesday 18 February @ Mannering Park Public School
Wednesday 19 February @ Avoca Beach Public School
Thursday 20 February @ Erina Heights Public School

South Western Sydney (download application form here)

Monday 24 February @ Georges Hall Public School
Tuesday 25 February @ Strathfield North Public School
Wednesday 26 February @ Robert Townson Public School
Thursday 27 February @ Greenway Park Public School

North Coast (download application form here)

Monday 2 March @ Bangalow Public School
Tuesday 3 March @ Alstonville Public School
Wednesday 4 March @ Sawtell Public School
Thursday 5 March @ Frank Partridge VC Public School
Friday 6 March @ Laurieton Public School

Western NSW (download the application form here)

Monday 9 March @ Orange Public School
Tuesday 10 March @ Dubbo West Public School
Wednesday 11 March @ Forbes North Public School

Illawarra & South East (download the application form here)

Friday 13 March @ Coniston Public School
Monday 16 March @ Jamberoo Public School
Tuesday 17 March @ Hayes Park Public School
Wednesday 18 March @ Bungendore Public School
Thursday 19 March @ Bowral Public School
Friday 20 March @ Batemans Bay Public School

Riverina (download the application form here)

Monday 23 March @ Albury Public School
Tuesday 24 March @ Deniliquin North Public School
Wednesday 25 March @ Griffith North Public School
Thursday 26 March @ Turvey Park Public School
Friday 27 March @ Sturt Public School

Northern Sydney (download the application form here)

Monday 30 March @ Asquith Public School
Tuesday 31 March @ Terrey Hills Public School
Wednesday 1 April @ Manly Vale Public School
Thursday 2 April @ Mowbray Public School
Friday 3 April @ Wheeler Heights Public School

Western Sydney (download the application form here)

Monday 6 April @ Matthew Pearce Public School
Tuesday 7 April @ York Public School
Wednesday 8 April @ Glenbrook Public School
Thursday 9 April @ Kings Langley Public School

New England (Week 1 Term 2, details TBC)

Sydney (download the application form here)

Monday 4 May @ Bonnet Bay Public School
Tuesday 5 May @ Pagewood Public School
Wednesday 6 May @ Orange Grove Public School
Thursday 7 May @ Matraville Public School
Friday 8 May @ Peakhurst Public School
Monday 11 May @ Engadine West Public School
Friday 15 May @ Lewisham Public School